i+m Naturkosmetik Berlin Refresh Shower Gel, 250 ml

Gentle cleansing with aloe, calendula & argan

€ 8,91 € 9,90 -10%

(€ 35,64 / l, Price shown includes 23% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 250 ml

In stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Sunday at 23:59.

Ireland: Free standard delivery from € 64,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For all skin types
  • Light & refreshing
  • Revitalising & moisturising
  • Vegan Vegan

Frequently bought together with i+m Naturkosmetik Berlin Hydrating Body Lotion, 200 ml

i+m Naturkosmetik Berlin Refresh Shower Gel, 250 ml € 8,91 (€ 35,64 / l)
i+m Naturkosmetik Berlin Hydrating Body Lotion, 200 ml € 10,71 (€ 53,55 / l)
Total price: € 19,62
Description

The Berlin Refresh Shower Gel brings invigorating freshness to your daily skincare routine. Mild sugar-based surfactants gently cleanse, whilst organic aloe vera provides intense hydration. Fair-trade shea butter protects against dryness. Calendula extract and argan oil nourish the skin and leave it feeling supple. Accompanied by a revitalising scent of lime and chamomile, the shower gel provides an instant feeling of lightness. The vibrant, high-contrast packaging design was created by illustrator Riikka Laakso.

Application:

  • Work into a rich lather on wet skin, then rinse thoroughly.
Item no.: XEC-IM-70610
Content: 250 ml
EAN: 4037904706109
Manufacturer No.: 70610
Brand: i+m Naturkosmetik
Product Types: Bath & Shower
Skin Type : Dry skin , Normal skin , Oily skin , Combination skin , Mature skin , Sensitive skin , Blemished skin , For all skin types
Properties : Moisturising , Vegan
Area of Application : Body
Particularly suitable for : Women , Men
Ingredients (INCI)

Aqua, Aloe Barbadensis Leaf Juice[1], Lauryl Glucoside, Glycerin, Sodium Coco­ Sulfate, Polyglyceryl -10 Laurate, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter, Argania Spinosa (Argan) Kernel Oil[1], Glyceryl Caprylate, Olea Europaea (Olive) Fruit Oil[1], Calendula Officinalis Flower Extract[1], Pca Glyceryl Oleate, Alcohol, Echinacea Angustifolia Leaf Extract[1], Sodium Phytate, Disodium Cocoyl Glutamate, Sorbitan Sesquicaprylate, Parfum[2], Sodium Cocoyl Glutamat, Levulinic Acid, P-Anisic Acid, Lactic Acid, Sodium Levulinate, Citric Acid, Citrus Aurantium Peel Oil, Citrus Lemon Peel Oil, Pinene, Citral, Limonene, Linalool

  1. from controlled organic cultivation
  2. natural fragrance blend
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: i+m NATURKOSMETIK BERLIN GmbH, Greifswalder Str. 214, 10405, Berlin, Germany, info@iplusm.berlin, iplusm.berlin

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for i+m Naturkosmetik Berlin Refresh Shower Gel