Caudalie Anti Hair Loss Serum, 50 ml

Hair serum for a fuller head of hair

€ 36,90

(€ 738,00 / l, Price shown includes 23% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 50 ml

Only 7 items in stock

Delivery by Tuesday, 06 October if you order by Tuesday at 23:59.

Ireland: Free standard delivery from € 64,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For hair loss & thinning hair
  • Noticeably reduces hair loss
  • Protects against thinning
  • With patented VineOxyl™
  • Stimulates growth
  • Vegan Vegan
  • Cruelty-free Cruelty-free

Frequently bought together with Caudalie Density & Volume Shampoo, 200 ml

Caudalie Anti Hair Loss Serum, 50 ml € 36,90 (€ 738,00 / l)
Caudalie Density & Volume Shampoo, 200 ml € 17,90 (€ 89,50 / l)
Total price: € 54,80
Description

Caudalie’s Anti-Hair Loss Serum noticeably reduces hair loss, whether it’s caused by stress, the changing seasons or ageing. Enriched with the patented VineOxyl™, derived from hydroxylated grape seed oil, this carefully developed formula stimulates natural growth, boosts hair density and specifically helps prevent thinning. The feather-light texture absorbs quickly, leaves no greasy residue and is therefore wonderfully easy to incorporate into your daily skincare routine

Application: Apply 3–4 pipettes to the hairline daily.

Item no.: CAU-581R1
Content: 50 ml
EAN: 3522930005810
Manufacturer No.: 581R1
Brand: Caudalie
Product Types: Serums
Hair Type : Fine hair , Volume
Properties : Vegan, Cruelty-free
Area of Application : Hair
Particularly suitable for : Women , Men
Ingredients (INCI)

Aqua, Alcohol Denat, Polyglyceryl-4-Caprate, Polyglyceryl-6-Caprylate, Glycerin, Sodium Benzoate, Hydroxylated Hydrolyzed Grape Seed Oil, Linalool, Limonene, Pisum Sativum (Pea) Extract, Salvia Hispanica (Chia) Seed Extract, Helianthus Annus (Sunflower) Seed Oil, Tocopherol (Vitamin E), Parfum, Eugenol

Legal information
Manufacturer: Caudalie SAS, 6 place de Narvik, 75008, Paris, France, po.de@caudalie.com

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Caudalie Anti Hair Loss Serum